Hoppa till innehåll
ProgramPolitiskt initiativ under uppbyggnad

Skuggbudget v0.9 — skyddad mikroscore

Sökväg i arbetsmaterialet: program/42-skuggbudget-v0.9-skyddad-mikroscore.md

Tillbaka till fördjupningen

Skuggbudget v0.9 — skyddad mikroscore

Status: PRE-SHADOW-BUDGET / SKYDDAD FINANSIERINGSGRIND
Datum: 3 september 2026
Bygger på: 40-skuggbudget-v0.7-finansieringsclosure.md, 41-skuggbudget-v0.8-finansieringsregression.md, 39-skuggbudget-v1.0-readiness.md
Källbas: sources/2026-09-03-v0.9-skyddad-mikroscore.md

12 avsnitt · ca 11 min
BakgrundVarför sidan ser ut som den gör.00

En finansieringskälla är inte robust bara för att staten kan ta in pengarna. Den måste också överleva hushåll, företag, arbetsmarknad och övergångar utan att slå sönder samma handlingsförmåga som programmet försöker bygga.

1. Vad v0.9 görV0.8 visade att de sex finansieringsspåren F1–F6 kunde se gröna ut på aggregat men bli röda när vanliga bolånehushåll, ROT/RUT-företag och redan ingå…01

V0.8 visade att de sex finansieringsspåren F1–F6 kunde se gröna ut på aggregat men bli röda när vanliga bolånehushåll, ROT/RUT-företag och redan ingångna gröna/fordonsåtaganden lades till.

V0.9 gör därför den första skyddade mikroscoringen. Den ersätter inte Finansdepartementets FASIT-/mikrosimulering, men den går längre än tidigare mekaniska skatteutgiftsandelar genom att:

  1. välja en konkret skyddad design per finansieringsspår;
  2. visa kronor per typfall där formeln medger det;
  3. separera nytecknade åtaganden från befintlig stock;
  4. testa 37 personas + payer-shadow-set;
  5. rulla tillbaka reformomfattning om finansieringen inte överlever skyddet.

Belopp på systemnivå märks [M] mikroscore-estimat. De är fortfarande inte officiell score.


2. F1 + F4 — ROT/RUT tillsammansROT: 30 procent av arbetskostnaden, högst 50 000 kr per person och år.02

Nuläge 2026

  • ROT: 30 procent av arbetskostnaden, högst 50 000 kr per person och år.
  • RUT: 50 procent av arbetskostnaden.
  • ROT + RUT: sammanlagt högst 75 000 kr per person och år.

Riksrevisionens ROT-data visar att majoriteten använder små belopp medan en stor del av den totala skatteutgiften går till en liten grupp hög användning. RUT har samtidigt dokumenterade arbetsutbuds-/inträdesfunktioner för vissa grupper och får därför inte behandlas som en homogen kassalåda.

Tre designer som prövats

A — generell sänkt subventionsgrad: AVVISAS.
För stor risk att träffa normal användning, svartmarknad och små företag samtidigt.

B — mycket låga hårda tak: AVVISAS.
Ger större intäkt men för abrupt efterfrågechock.

C — skyddad marginaldesign: VALD FÖR V0.9.

  • ROT behåller 30 procents subventionsgrad men maxbeloppet sänks till 30 000 kr/person/år.
  • RUT behåller 50 procents subventionsgrad men maxbeloppet sänks till 50 000 kr/person/år.
  • gemensamt ROT+RUT-tak: 65 000 kr/person/år.
  • ikraftträdande tidigast efter ett helt kalenderårs framförhållning för företag/hushåll.
  • regeringen ska samtidigt följa svartarbete, orderingång och sysselsättning; försämras vitmarknaden tydligt ska tak/design omprövas.

Typfall

  • ROT 8 000 kr/år: 0 kr förändring.
  • ROT 25 000 kr/år: 0 kr.
  • ROT 40 000 kr/år: +10 000 kr/år i egen kostnad.
  • RUT 15 000 kr/år: 0 kr.
  • RUT 40 000 kr/år: 0 kr.
  • RUT 60 000 kr/år: +10 000 kr/år.
  • ROT 30 000 + RUT 40 000: nytt gemensamt tak 65 000 → +5 000 kr/år.

Systemscore

[M] permanent nettointäkt ROT+RUT tillsammans:

  • låg: 1,1 mdkr;
  • bas: 1,8 mdkr;
  • hög: 2,4 mdkr.

Dom: GUL/GRÖN. Normal användning skyddas relativt väl, men efterfråge-/sysselsättningseffekten i ROT/RUT-branscher kräver extern score.


3. F2 — skuldsättningssubvention / underskott av kapitalSkattereduktion för underskott av kapital är normalt 30 procent upp till 100 000 kr underskott och 21 procent på den del som överstiger 100 000 kr.03

Nuläge 2026

Skattereduktion för underskott av kapital är normalt 30 procent upp till 100 000 kr underskott och 21 procent på den del som överstiger 100 000 kr. Från 2026 ges inte längre avdrag för vissa lån utan godkänd säkerhet.

Tre designer som prövats

A — sänk 30→27 procent från första kronan: AVVISAS.
Träffar även normala bolån utan att skilja liten från stor exponering.

B — behåll 30 procent till 100 000, sänk bara över 100 000: för svag som ensam finansiering men används som referens.

C — skyddad tröskelmodell: VALD FÖR V0.9.

  • första 75 000 kr i årligt kapitalunderskott: 30 procent;
  • 75 001–100 000 kr: 27 procent;
  • över 100 000 kr: 18 procent;
  • införs stegvis över minst fyra beskattningsår;
  • befintliga hushåll får tydlig övergång; ingen retroaktiv ändring av redan betald ränta.

Typfall per skattskyldig

Årligt kapitalunderskottNuvarande reduktionV0.9Förlust/årFörlust/mån
40 00012 00012 00000
80 00024 00023 85015013
120 00034 20032 8501 350113
200 00051 00047 2503 750313

Två vuxna som delar ränteutgiften mellan sig får två trösklar. Ett hushåll med totalt 160 000 kr i fördelat underskott, 80 000 kr vardera, tappar alltså cirka 300 kr/år totalt, inte tusentals per månad.

Systemscore

[M] permanent nettointäkt:

  • låg: 1,4 mdkr;
  • bas: 1,8 mdkr;
  • hög: 2,2 mdkr.

Dom: GUL. Fördelningsprofilen är betydligt bättre än generell sänkning, men bostadspris, ränta och skuld måste mikrosimuleras.


4. F3 — arbete→kapital-arbitrage / 3:12skydda aktivt småföretagande, reinvestering och personalägande;04

Skyddsmål

  • skydda aktivt småföretagande, reinvestering och personalägande;
  • minska incitament att omvandla mycket hög arbetsinkomst till lågbeskattad utdelning;
  • inte återinföra en modell där ett litet företag beskattas som om det vore passiv kapitalförvaltning.

Vald scoringproxy för v0.9

2026 års grundbelopp och lönebaserade utrymme lämnas i fred i denna mikroscore. I stället prövas en tvåstegad skattesats inom kvalificerad utdelning:

  • upp till 1,0 mnkr/person/år inom gränsbelopp: fortsatt 20 procent;
  • 1,0–3,0 mnkr: 23 procent;
  • över 3,0 mnkr inom gränsbelopp: 25 procent.

Detta är en scoringproxy, inte slutlig lagtext. V1.0 måste jämföra den mot alternativa anti-arbitragemekanismer.

Typfall

  • aktiv ägare, 300 000 kr kvalificerad utdelning: 0 kr förändring.
  • 1,5 mnkr kvalificerad utdelning: cirka 15 000 kr högre skatt/år.
  • 3,5 mnkr kvalificerad utdelning: cirka 85 000 kr högre skatt/år.

Systemscore

[M] permanent nettointäkt:

  • låg: 0,3 mdkr;
  • bas: 0,5 mdkr;
  • hög: 0,8 mdkr.

Dom: GUL. Skyddar normal småföretagarutdelning bättre än en generell 3:12-skärpning, men kräver registermikrodata och beteendescore.


5. F5 — grön tekniksolceller: 15 procent;05

Nuläge 2026

  • solceller: 15 procent;
  • batterilagring: 50 procent;
  • laddningspunkt: 50 procent;
  • max 50 000 kr/person/år.

Vald design

  • solceller ligger kvar på 15 procent i v0.9;
  • batteri/laddning för nya avtal går från 50 → 35 procent;
  • 50 procent kan behållas i en separat, verifierbar systemnyttomodell där anläggningen faktiskt bidrar till nätflexibilitet/beredskap enligt förhandsdefinierade krav;
  • redan bindande avtal grandfatheras.

Typfall

  • batteriinstallation 100 000 kr: stöd 50 000 → 35 000, +15 000 kr egen kostnad om den inte kvalificerar för systemnytta.
  • laddare 20 000 kr: stöd 10 000 → 7 000, +3 000 kr.
  • solceller: ingen förändring i denna version.

Systemscore

[M] permanent nettointäkt vid mogen ny stock:

  • låg: 0,4 mdkr;
  • bas: 0,6 mdkr;
  • hög: 0,9 mdkr.

Dom: GUL. Intäkten rampas in eftersom befintliga avtal skyddas.


6. F6 — miljöbilsförmånFör nya miljöbilar från 1 juli 2022 och senare kan nybilspriset i förmånsberäkningen sättas ned med upp till:06

Nuläge 2026

För nya miljöbilar från 1 juli 2022 och senare kan nybilspriset i förmånsberäkningen sättas ned med upp till:

  • el/vätgas: 350 000 kr;
  • laddhybrid: 140 000 kr;
  • gasbil: 100 000 kr;
  • nedsättningen får högst vara 50 procent av nybilspriset.

Vald scoringproxy

Befintliga bilar/leasingavtal grandfatheras under ordinarie avtalsperiod. För nya åtaganden prövas:

  • el/vätgas: max 250 000 kr;
  • laddhybrid: max 100 000 kr;
  • gasbil: max 80 000 kr;
  • fortsatt högst 50 procent av nybilspriset;
  • nästa version ska ersätta tekniketiketterna med en mer teknikneutral utsläpps-/systemmodell.

Typfall elbil

2026 års förmånsformel innebär att ytterligare 1 krona i nybilsprisbas ökar års-förmånsvärdet med ungefär 15,785 öre före fordonsskatt.

  • elbil 510 000 kr: dagens nedsättning begränsas av 50-procentsregeln till 255 000 kr. Nytt tak 250 000 → endast 5 000 kr högre förmånsgrund. Ungefär 21 kr/mån högre skatt vid 32 % marginalskatt, 33 kr/mån vid 50 %.
  • elbil 720 000 kr: dagens nedsättning 350 000 kr, ny 250 000 → 100 000 kr högre förmånsgrund. Cirka 421 kr/mån högre skatt vid 32 %, 658 kr/mån vid 50 %.

Designen träffar alltså dyrare förmånsbilar betydligt mer än mellanklassbilar.

Systemscore

[M] permanent nettointäkt vid mogen fordonsstock:

  • låg: 0,5 mdkr;
  • bas: 0,8 mdkr;
  • hög: 1,1 mdkr.

Dom: GUL/GRÖN för nya åtaganden, RÖD om den görs retroaktivt. Därför grandfathering.


7. Samlad skyddad finansieringsbok v0.9V0.4:s säkerhetsregel ger 80 procent av basscenario = 4,4 mdkr preliminärt bokningsbart.07
SpårLågBasHög
F1+F4 ROT/RUT1,11,82,4
F2 skuld1,41,82,2
F3 arbete/kapital0,30,50,8
F5 grön teknik0,40,60,9
F6 miljöbil0,50,81,1
Summa [M]3,75,57,4

V0.4:s säkerhetsregel ger 80 procent av basscenario = 4,4 mdkr preliminärt bokningsbart.

Kritisk slutsats

V0.7:s cirka 7,36 mdkr preliminärt bokningsbara kandidatfinansiering överlever inte v0.9:s skyddade design.

Det är inte beviskravet som ska sänkas. Det är den permanenta reformtranch vi vågar lova som ska minska.

V0.9 sätter därför ett internt tak på 4,0 mdkr/år för första permanent bindande reformtranch före extern score. Cirka 0,4 mdkr av den preliminärt bokningsbara finansieringen lämnas som minsta designsäkerhetsmarginal; riktig makro-/budgetmarginal kommer ovanpå i v1.0.


8. Permanent Tranch A — högst 4,0 mdkr före extern scoreTranch A väljs efter v0.4:s prioriteringsordning och full persona-regression.08

Tranch A väljs efter v0.4:s prioriteringsordning och full persona-regression. Den får maximalt innehålla permanent kostnad upp till den skyddade finansieringsgrinden.

Första prioriteringsordning:

  1. barnets kontinuitets-/handoffreformer, stöd före diagnos och skolfrånvaro;
  2. EXIT 0–24–7;
  3. modulär validering/mastery;
  4. care leavers 16–25;
  5. första-kontraktsgaranti;
  6. neonatal säkerhets-/kapacitetsåtgärder.

V0.6:s övriga kärnspår behåller DIRECTION men får inte alla bli permanenta nationella rättigheter samtidigt innan ytterligare finansiering är scoread.

Flyttas till villkorad Tranch B / expansion

  • bredare Bostad först-skala;
  • full IVF-kapacitetsutbyggnad utöver nationell likvärdighetsdesign;
  • större bostadsbidragsrebasering;
  • full multisjuk/demens-skalning;
  • personburen socialförsäkrings fulla systemdrift;
  • bred tandvårdsreform;
  • permanent nationell slitagerätt;
  • arbetsskattesänkning.

Detta är sekvensering, inte policyavveckling.


9. 37-personers finansieringsregression efter omdesign1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 14, 15, 17, 20, 21, 24, 25, 27, 28, 29, 32, 33, 34, 35, 36, 37.09

GRÖN — ingen relevant ny finansieringsskada identifierad

1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 14, 15, 17, 20, 21, 24, 25, 27, 28, 29, 32, 33, 34, 35, 36, 37.

GRÖN/GUL — skyddad men ska fortfarande mikrosimuleras

  • 3 småbarn/skift: RUT-normalanvändning ligger långt under nytt tak; mycket hög användning kan träffas.
  • 10 gig/kombinatör: 3:12-designen skyddar första 1 mnkr kvalificerad utdelning men kombinationsinkomst ska mikrosimuleras.
  • 12 ensamstående låginkomstförälder: låg normal RUT-exponering, men bolån + RUT kan staplas; separat hushållsregression krävs.
  • 16 småföretagare: egen normal utdelning skyddas, men ROT/RUT-beroende företag kan få efterfrågeeffekt.
  • 18 sjuksköterska/profession: normal RUT-användning skyddas; tidsfrigörelsens funktion ska följas.
  • 19 entreprenör/kapitalägare: avsedd F3-betalare först vid mycket stora kvalificerade utdelningar.
  • 22 LSS: RUT-kärnan skyddas, men omsorgstunga hushåll testas separat.
  • 23 lantbrukare: skuld + grön teknik/fordon kan staplas; systemnyttoundantag och skuldtröskel är avgörande.
  • 26 kulturfrilans: litet aktivt AB skyddas av F3-tröskeln.
  • 30 äldre låg likviditet: mindre/normal skuld skyddas; stort kapitalunderskott träffas och kräver likviditetskontroll.
  • 31 multisjuk/anhörighushåll: normal RUT skyddas; mycket hög avlastningsanvändning kan träffas.

RÖD

0 personas efter vald design — men detta är fortfarande en intern mikroscore, inte officiell fördelningsanalys.


10. Payer-shadow efter omdesign---10
ShadowResultat
P1 två heltidsarbetande, två barn, högt bolånGUL→GRÖN/GUL: om 160 000 kr underskott delas 80/80 tusen blir förlusten endast cirka 300 kr/år för hushållet. Vid mycket högre ränta/skuld ökar effekten.
P2 ROT-företagGUL: normal/liten ROT skyddas; stora renoveringar får lägre subvention. Efterfrågan + svartmarknad måste följas före full score.
P3 RUT-arbetare/firmaGUL: endast hög användning träffas; arbetsmarknadseffekt måste scoreas.
P4 hushåll batteri/laddareGUL: +15 000 kr på 100k-batteri, +3 000 kr på 20k-laddare om systemnytta inte kvalificerar.
P5 miljöbilsförmånGRÖN/GUL: befintligt avtal skyddas; dyr ny elbil träffas mer än billigare.
P6 höginkomst/hög ROT-RUTGRÖN: avsedd marginalbetalare.
P7 hyresgäst utan subventionernaGRÖN: liten direkt F1–F6-börda.

11. StaplingsgrindÄven om varje finansieringsspår är acceptabelt separat får ett hushåll inte oavsiktligt bli vår universella finansiär.11

Även om varje finansieringsspår är acceptabelt separat får ett hushåll inte oavsiktligt bli vår universella finansiär.

V1.0-mikrosimuleringen ska därför visa samlad årlig effekt av F1–F6 för minst:

  • nyköpt högt belånad barnfamilj;
  • äldre villaägare med renoveringsbehov och lån;
  • lantbrukarhushåll med bil-/energiinvestering;
  • småföretagare med kvalificerad utdelning och bolån;
  • höginkomsthushåll med hög ROT/RUT och förmånsbil.

Intern varningsgräns: om den permanenta nettoförlusten från vår finansieringsportfölj överstiger ungefär 1 procent av disponibel hushållsinkomst för en typisk icke-avsedd betalare ska designen explicit motiveras eller byggas om. Detta är en granskningsheuristik, inte generell rätt till skattekompensation.


12. Dom v0.9finansieringen har nu konkreta skyddade designer;12

Vad blev bättre

  • finansieringen har nu konkreta skyddade designer;
  • normal bolåneexponering skyddas mycket bättre än i en generell ränteavdragssänkning;
  • ROT/RUT-kärnfunktionerna skyddas medan hög marginalanvändning bär större del;
  • små aktiva företag skyddas bättre än vid generell 3:12-skärpning;
  • klimatincitament trappas för nya åtaganden, inte retroaktivt;
  • 37 + payer-shadow ger 0 interna RÖDA personas efter omdesign.

Vad blev sämre — medvetet

  • den bokningsbara finansieringen föll från v0.7:s cirka 7,36 mdkr till cirka 4,4 mdkr [M];
  • v0.6:s hela 7,15-mdkr-kärna kan därför inte längre kallas finansierad ens internt;
  • första permanent bindande reformtranch begränsas till max 4,0 mdkr/år före extern score.

V1.0-status

V0.9 är ett starkare men mindre program. Det är exakt rätt riktning.

Finansieringssidan är nu GUL, inte RÖD, men v1.0 blockeras fortfarande av:

  1. extern/reproducerbar score på F1–F6;
  2. riktig mikrodata för staplade hushållseffekter;
  3. stat–kommun–region-nettning på vald Tranch A;
  4. aktuell mandatperiodsmakro/försvarsbas;
  5. extern red team.

Nästa steg ska inte vara att uppfinna F7 bara för att fylla 7,15 mdkr. Nästa steg är att låta extern score avgöra hur stor Tranch A faktiskt får vara och därefter bygga v1.0 runt det belopp som överlever.

En mindre reformportfölj som är sann är bättre än ett perfekt manifest finansierat av människor vi glömde räkna på.